Kas yra veiklos efektyvumo valdymas?

Pirmą kartą frazę Veiklos efektyvumo valdymas maždaug 2001 m. panaudojo Gartner Group, kuri vykdo verslo informacinių sprendimų tyrimus ir analizę. Gartner pateikia tokį apibrėžimą: „Veiklos efektyvumo valdymas apima metodikas, metrikas, procesus ir sistemas, naudojamus stebėti ir valdyti įmonės veiklos efektyvumą“.

Planavimo įrankis susideda iš tokių dalių:

Planavimo įrankio sąvoka apibūdina ne tik šiuos verslo valdymo procesus, bet ir specializuotą, šias funkcijas padedančią vykdyti programinę įrangą. Tokią įrangą kuria ir parduoda bent keletas skirtingų tiekėjų. Svarbu atskirti specializuotą sistemą nuo bendro naudojimo įrankių. Excel skaičiuoklė gali padėti, pavyzdžiui, sudaryti metinius įmonės biudžetus, tačiau tai nėra plataus naudojimo įrankis; Excel nelaikoma veiklos efektyvumo valdymo sistema.

Aukščiau lentelėje išvardinti procesai turi keletą bendrų bruožų:

1. Jie naudojami verslui valdyti.
2. Juos vykdo ar prižiūri žmonės finansų departamente.
3. Šie procesai vyksta nepertraukiamai. Įmonės rengia biudžetus kiekvienais metais; valdymo ataskaitos rengiamos kiekvieną mėnesį ar savaitę.
4. Dažnai šios funkcijos įtraukia keletą žmonių, taigi planavimo sistema yra komandinis įrankis, o ne asmeninio efektyvumo įrankis kaip Excel ir Word.
5. Šie procesai ne tik fiksuoja ir leidžia analizuoti praeities įvykius, bet ir leidžia daryti įžvalgas į ateitį.
6. Tai yra analitiniai įrankiai, o ne apskaitos sistemos. Veiklos efektyvumo valdymo įrankiai nėra naudojami sąskaitų išrašymui ar darbo užmokesčio apskaitai.

Planavimo sistemos patenkina daug kitų operatyvinio planavimo poreikių – pavyzdžiui personalo, darbo užmokesčio planavimas, pajamų ataskaitos (rezervacijos/išrašytos sąskaitos/pajamos), transporto ūkio planavimas (lizingas, priežiūra, kuras, draudimas ir kt.), kintamos atlyginimo dalies skaičiavimas ir t.t. planavimo įrankiai taip pat tenkina daugelį analitinių poreikių – nuo struktūrizuotų ataskaitų iki analizės funkcijų ar modeliavimo galimybių planuojant, biudžetuojant ir prognozuojant.